Dzięki najnowocześniejszym technologiom, monitoringowi sieci i szczegółowym badaniom można zagwarantować, że woda dostarczana do Państwa domów jest  smaczna, czysta i nadaje się do picia prosto z kranu.

Każdego dnia uzdatniamy ponad 7 milionów litrów wody, która zanim trafi do sieci wodociągowej poddawana jest szeregowi skomplikowanych procesów  technologicznych, wieloetapowej filtracji oraz dezynfekcji, a wszystko to po to aby była bezpieczna, czysta i smaczna.

 

Zobacz:

Wyniki badań wody,

Twardość wody,

Jak zapewnić dobrą jakość wody w wewnętrznej instalacji wodociągowej

 

Skąd pobieramy wodę ?

Woda dla miasta i gminy Kwidzyn pobierana jest z ujęć głębinowych w 3 punktach:

 

SUW Sportowa:

ilość studni: 4  o  głębokościach od ok. 200 do 240 m.

strefa zasilania: miasto Kwidzyn, gmina Kwidzyn: Dankowo, Grabówko, Nowy Dwór, Obory, Pawlice, Pole Rakowickie, Rakowice, Rakowiec, Rozpędziny.

 

SUW Kamionka:

ilość studni: 5 o głębokościach od ok. 70 do 300 m.

strefa zasilania: miasto Kwidzyn, gmina Kwidzyn: Baldram, Brachlewo, Brokowo, Dubiel, Gniewskie Pole, Górki, Gurcz, Janowo, Kamionka, Korzeniewo,                                           Lipianki, Mareza, Pastwa, Podzamcze, Szadowo, Szałwinek, Tychnowy
gmina Ryjewo: Jarzębina, Klecewko, Rudniki, Straszewo, Szkaradowo Szlacheckie, Trzciano, Watkowice. Watkowice Małe.

SUW Licze:

ilość studni: 2  o głębokości ok. 60 m

strefa zasilania: gmina Kwidzyn: Licze, Bronno, Ośno.

 

Jak uzdatniamy wodę ?

Proces technologiczny w SUW Sportowa:

sportowa

 

 

 

 

 

 

 

 

Proces technologiczny w SUW Kamionka:

Kamionka

 

 

 

 

 

 

 

 

Proces technologiczny w SUW Licze:

licze

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego w naczyniach odkłada się „kamień” ?

 

 Odpowiedzialne za to zjawisko jest twardość wody, czyli zawartość w wodzie związków wapnia i magnezu. Wodorowęglany wapnia i magnezu podczas gotowania przekształcają się w węglany, które osadzają się na ściankach naczyń w postaci białego osadu, zwanego popularnie kamieniem. Jednoznacznie należy stwierdzić, iż woda z wytrąconym osadem jest całkowicie bezpieczna, a samo zjawisko – naturalne.

Organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje nie tylko wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych, które mogą występować w dużych ilościach jako makroskładniki lub jako elementy śladowe, czyli mikroskładniki. Do podstawowych makroskładników rozpuszczonych w wodzie zaliczamy m.in. właśnie wapń i magnez.

Uciążliwy „kamień” w naszych naczyniach to nic innego tylko osad mineralny pochodzący z wody, w której zawarte są rozpuszczalne sole wapnia i magnezu. Należy pamiętać, że skład mineralny wody decyduje o jej właściwościach zdrowotnych.

Nie bez znaczenia jest również to, że gotowanie wody w czajnikach elektrycznych z grzałką powierzchniową zwiększa wytrącanie kamienia w porównaniu do długotrwałego gotowania wody (w mniejszym stopniu obserwujemy to podczas podgrzewania wody np. na palniku gazowym). Dzieje się tak za sprawą zjawiska zwanego kawitacją, które na zewnątrz objawia się charakterystycznymi trzaskami w czajniku. Podczas tego zjawiska następuje zamiana wody w pęcherzyki pary wodnej, spowodowana miejscowym zwiększeniem temperatury (w innych przypadkach zmniejszeniem ciśnienia). Czas „życia” pęcherzyków pary wodnej wynosi ok. 0,001 sekundy. Podczas zanikania pęcherzyków dochodzi do implozji (odwrotność eksplozji) w czasie której woda wdziera się w miejsce pary wodnej, uderzając o ścianki i grzałkę czajnika i powodując jednocześnie charakterystyczny hałas. Podczas wypierania pary wodnej z pęcherzyków jednocześnie uwalniany jest w przyśpieszonym tempie dwutlenek węgla (CO2) , powodując tym samym zwiększone wydzielanie węglanu wapnia („kamienia”).

Woda miękka jest dobra dla czajników i pralek, ale jest bezużyteczna dla naszego organizmu, ponieważ jest uboga w minerały. Woda pozbawiona składników mineralnych (np. woda destylowana) jest wręcz szkodliwa dla człowieka – wypłukuje wszystkie potrzebne nam składniki mineralne.